Fost secretar de stat în Ministerul Sănătății, economistul Claudiu Damian a revenit, astăzi, în funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Buzău. Anunțul a fost făcut în această după-amiază, în cadrul conferinței de presă ocazionate de o premieră înregistrată la cea mai mare unitate spitalicească din județ: primele proteze totale de genunchi.
Deja fostul director, Sorin Pătrașcu, va reveni la Serviciul de Resurse Umane din cadrul Spitalului Județean.
Marcel Ciolacu, președintele Consiliului Județean Buzău: „A fost o decizie pe care am luat-o împreună cu domnii Sorin Pătrașcu și Claudiu Damian. Sorin Pătrașcu o să revină la Resurse Umane dar o să rămână și consilierul meu, la Consiliul Județean, pe probleme medicale.„

În 2024, după alegerile locale, Claudiu Damian părăsise funcția de manager pentru a prelua funcția de ales județean și fotoliul de vicepreședinte al Consiliului Județean, apoi, în luna martie a anului trecut, a fost numit secretar de stat în Ministerul Sănătății.





