Astăzi se sărbătorește Ziua Drapelului. La Buzău, manifestările dedicate acestei zile au început aseară, pe platoul din Piața Dacia.

În prezența mai multor buzoieni și a unor reprezentanți ai autorităților publice locale, militarii au coborât drapelul de pe catarg. Tricolurul a fost purtat apoi către Biserica Militară ,,Pogorârea Duhului Sfânt”, din incinta Diviziei 2 Infanterie Getica Buzău.

Astăzi, manifestările încep la ora 08:45, la Biserica Militară, cu slujba de sfințire a Drapelului Național de către preoții militari. Apoi, drapelul va fi dus pe platoul din fața Primăriei, pentru o ceremonie care va fi de la ora 10:00. Oficialitățile vor ține discursuri, apoi drapelul va fi ridicat pe catarg. Evenimentul se va încheia cu o defilare în Piața Dacia.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.