Festivalul Național Concurs „Benone Sinulescu”, desfășurat în weekend în cadrul Târgului Drăgaica, fost câștigat de un buzoian. Andrei Dinu este cel care a primit trofeoul festivalului, în cadrul unei festivități la care a participat și șeful Palatului Comunal, Constantin Toma.

Benone Sinulescu, probabil cel mai mare artist al muzicii populare românești, a lăsat o moștenire culturală deosebită, care trebuie dusă mai departe. An de an, tineri talentați ai muzicii populare românești se întrec la Buzău, ducând mai departe tradiția identitară a românilor, muzica populară. Ca de obicei, pe scena acestui festival au evoluat și marii artiști, iar Traian Ilea a fost și președintele juriului.

Câștigătorii acestei ediții au fost copii și tineri din toată țara, iar Andrei Dinu din Buzău și-a adjudecat marele premiu.

Câștigătorii premiilor întâi au fost:

– Isabela Maria Ivan (7-12 ani) din Dolj;

– Anastasia Ciobanu (12-16 ani) din Bacău;

– Mihaela Catană (17-25 ani) din Humulești.

Mulțumesc mult organizatorilor și tuturor participanților pentru contribuția deosebită la desfășurarea Festivalului Național Concurs de Muzică Populară ,,Benone Sinulescu”, care iată a făcut din Buzău, capitala muzicii populare românești!„, a transmis primarul Constantin Toma.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.