Trei râmniceni, o femeie și doi bărbați, au ajuns ieri în arestul IPJ după mai multe descinderi ale mascaților și ofițerilor de la Poliția Municipală din Râmnicu Sărat. Ei sunt acuzați de camătă și șantaj. Mai mulți râmniceni și localnici din comunele limitrofe au fost terorizați, după ce au fost împrumutați de cei trei inculpați, doi tineri și bunica lor. În urma celor patru percheziții, anchetatorii au confiscat mașinile deținute de cămătari, dar și banii găsiți în locuințe.

Din cercetări a reieșit că, din 2021 până în prezent, persoanele cercetate, o femeie și doi bărbați, de 77, 35 și 33 de ani, din Râmnicu Sărat, ar fi acordat bani cu împrumut mai multor persoane de pe raza municipiului Râmnicu Sărat și localităților limitrofe. Prejudiciul estimat până la acest moment este de 100.000 de euro.

Persoanele ar fi perceput dobânzi pentru sumele de bani împrumutate și ar fi exercitat presiuni, ar fi recurs la acte de intimidare la adresa persoanelor îndatorate, atât în scopul recuperării la termen a sumelor împrumutate, cât și pentru constrângerea la plata dobânzilor pretinse. În urma percheziţiilor, polițiștii au ridicat în vederea continuării cercetărilor mai multe terminale mobile, înscrisuri cu valoare probatorie, bijuterii din aur cu o greutate totală de 300 de grame (brățări, lanțuri, inele, cercei), 6.500 de euro și 3.900 de lei.

De asemenea, au fost indisponibilizate, în vederea instituirii sechestrului asigurător, 4 autoturisme, evaluate la aproximativ 35.000 de euro.

În baza mandatului de aducere, persoanele cercetate au fost conduse la sediul poliției pentru audieri. După administrarea probatoriului, acestea au fost reținute pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță. Astăzi, 23 iunie, persoanele urmează a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Râmnicu Sărat, pentru a dispune cu privire la măsura preventivă.„, transmite IPJ Buzău.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.