Astăzi începe cel mai important examen pentru absolvenții de gimnaziu, cu proba la limba și literatura română. Peste 3000 de elevi buzoieni sunt așteptați în cele 33 de centre de examen amenajate în județ.
La ora 9:00 vor fi distribuite cerințele. Adolescenții au două ore la dispoziție pentru rezolvarea subiectelor. Miercuri, 24 iunie, se desfășoară a doua probă, la matematică.
Comisia Județeană a Evaluării Naționale a dispus următoarele măsuri:
- Asigurarea condițiilor optime pentru desfășurarea probelor, inclusiv dotarea sălilor cu camere audio-video;
Informarea elevilor și părinților cu privire la regulile de acces și desfășurare; - Monitorizarea permanentă a centrelor de examen pe întreaga durată a probelor;
- Respectarea strictă a procedurilor MEC privind integritatea și corectitudinea examenului.
„Evaluarea Națională reprezintă un moment esențial în parcursul educațional al elevilor, rezultatele obținute având un rol decisiv în admiterea la liceu. Inspectoratul Școlar Județean Buzău își reafirmă angajamentul pentru organizarea unui examen corect, transparent și în condiții de siguranță pentru toți participanții.”, transmite conducerea I.S.J. Buzău.




